Вік та його тягар: як пережити горе смерті батька або матері

Коли дорослі втрачають батьків, пережиті біль і страждання часто усвідомлюються оточуючими. Це стає формою безправного горя. Свого роду «культурні міфи» припускають, що людина не сильно переживатиме, якщо її батько помре, коли вона буде дорослою. Або інша думка — людина менше сумує, якщо померла людина старша за неї і прожила довге життя.

Неминучим є те, що всі стануть «сиротами» в якийсь момент життя і всіх це якимось чином змінить. Неважливо, чи змінилися ролі, і ми були опікунами своїх батьків, або навіть якщо наші стосунки були далекі, напружені чи жорстокі — щось відбувається з нами, коли їх немає. 

Батьки продовжують бути частиною нас. Іноді ми чуємо їхні люблячі, підбадьорливі слова. Деякі, однак, можуть продовжувати чути критичні та засуджуючі голоси своїх батьків, які переслідують їх із могили. 

Для багатьох втрата батьків означає, що більше немає нікого, хто любив би нас беззастережно або був би нашим найбільшим прихильником. 

Також, мабуть, немає нікого, хто б так само дбав про наше фізичне та емоційне благополуччя, як це робили вони.

Ми, як і раніше, хочемо знати думку та схвалення наших батьків. Коли відбувається щось хороше чи цікаве, багато хто з нас думає про те, щоб зателефонувати і розповісти їм. Нам цікаво, чи пишатимуться вони нами і тим, якими ми стали. 

Не у всіх були люблячі стосунки з батьками. Навіть якщо ви зазнавали жорстокого поводження або віддалялися від батьків, їх смерть все одно може викликати сильні почуття, такі як невирішений гнів, подвійне ставлення, свобода та полегшення.

Пост-синдром втрати і післясмак горя – що відчувається?

Після втрати обох батьків ролі у ній змінюються. Люди кажуть: «Раптом я стала матріархом чи патріархом сім’ї. Як це відбулося?». Загалом наші батьки, як правило, були тими, хто тримав сім’ю разом. Вони служили провідником інформації, тримаючи всіх у курсі сімейних подій. Вони також були охоронцями сімейної історії та оповідань.

Часто осиротілі люди шкодують, що їм шкода, що за життя вони не розпитували батьків про їхнє життя та історію. Тепер на ці запитання немає відповідей. Після смерті батьків одні сім’ї стають ближчими, а для інших сім’я розпадається. Нитка, яка утримувала усіх разом, тепер відсутня. Ми втратили свій дім та свою опору.

Втрата батьків у віці часто призводить до аналізу нашого власного життя. Чого ми досягли? Чи ми зробили те, що хотіли зробити? Як нам прожити життя? 

Часто люди починають думати про свою смертність. «Я тепер старше покоління. Це означає, що я наступний у черзі на смерть». Якось, коли наші батьки були живі, вони служили буфером між нами та смертю. Ми можемо почати читати некрологи, щоб дізнатися, чи хтось із наших знайомих помер. Стає дедалі важче заперечувати свою можливу смерть.

Як пом’якшити наслідки? 

Думати і готуватися до смерті це непогано. Іноді вид того, через що пройшли наші батьки, особливо якщо вони не були підготовлені, часто спонукає нас подбати про необхідні справи, щоб нашим дітям було легше, наприклад, заздалегідь подбати про похорон або повідомити про свої побажання щодо життєво важливих медичних процедур.