Як розвити стресостійкість і відстоювати особистий простір

Стикаючись з фізичними та розумовими перевантаженнями людині складно перебувати в емоційній гармонії. У свою чергу, це провокує постійний стрес і відбивається не тільки на працездатності, але і на особистому житті.

Як правило, стрес має накопичувальний ефект. Наприклад, протягом року людина ходить на ненависну роботу і виконує доручення начальства, часом подовгу затримуючись після робочого дня. У що це виллється? Не виключено, що в нервовий зрив, який може призвести до емоційного звільненням або конфлікта з керівництвом. Чи міг цей співробітник вибрати іншу поведінкову стратегію і уникнути, наприклад, кар’єрного краху? Звичайно, міг. Якби розвивав власну стресостійкість.

Легко сказати і важко зробити, так? Ні, не так. Набагато легше зберігати стійкість і спокій в стресових умовах, якщо ставитися до проблем як до тимчасових труднощів. Іншими словами, потрібно сприймати проблеми як те, що рано чи пізно вирішиться. Ще краще, якщо людина навчиться розглядати проблеми як новий досвід і максимально адаптуватися до змін.

Якщо ж рішення проблеми затягнулося настільки, то не видно просвітку і немає ні найменшого натяку на її рішення найближчим часом, то можна спробувати відсторонитися. Застосовуючи принцип «розумної відстороненості» в житті, людина залишається залученою в процес і вносить свій вклад в загальну професійну справу, але, з іншого боку, емоційно абстрагується від будь-якого результату ситуації.

Також не зайвою буде робота над спрямованим мисленням. Якщо людина чітко уявляє собі свою кінцеву мету, то це прекрасно допомагає сконцентруватися на тих факторах, які допомагають її досягненню. Все незначне і несуттєве має бути відфільтровано і не відволікати від руху до бажаної мети.

Потрібно навчитися правильно відмовляти у відповідь на нав’язливі прохання. Не секрет, що грамотно говорити «ні» і не відчувати при цьому докорів сумління – це ціле мистецтво. Але щоб не навантажувати себе зайвою непотрібною роботою і при цьому не зіпсувати відносини з колегами – все-таки краще його освоїти. Якщо така ситуація склалася, то необхідно чітко і ясно донести до співрозмовника, що його прохання або повністю не може бути виконане, або в нього потрібно внести корективи.

Не відволікайтеся на дрібниці. Само собою, що в процесі роботи складно повністю відгородитися від відволікаючих чинників. Але важливо розуміти, що час, увагу і енергія – це ресурси, що не поновлюються, а тому не можна допустити їх марної трати.

Не варто намагатися тримати все під контролем. Хоча б тому, що фізично це неможливо. Але людина, яка прагне бути на чолі всього, в кінцевому підсумку, стикається з тим, що вимоги, які до неї пред’являють, перевищують її здатність їх контролювати. Концентруватися потрібно тільки на тому, що реально можна виправити.