Як виховати самостійну дитину: рукодство до дії

Рано чи пізно в житті  батьків стає актуальним питання про самостійність власної дитини. Як навчити чадо приймати адекватні і раціональні рішення і мати свою голову на плечах, щоб робити якомога менше помилок? Головне – це пам’ятати, що перш ніж виховувати дітей, дорослі повинні виховати себе.

Батькам необхідно засвоїти, що діти – це не їхня власність і на цей світ вони з’явилися не тільки для того, щоб допомагати людям мамі і татові у старості. В першу чергу, дитина – це особистість, але подорослішати і стати повноцінним представником соціуму, вона зможе лише за підтримки дорослих.

Ті мами, які прагнуть максимально убезпечити чад від усіх можливих небезпек і ризиків, а тому ходять за ними по п’ятах, фактично беруть їхнє життя на себе. Такі батьки нав’язують дітям свою точку зору і відтинають всі контакти, які здаються їм неправильними ( «Не дружи з цим хлопчиком …», «Ця компанія відволікає тебе від навчання …» і т.д.).

Обмежуючи самостійність дитини, таким чином, батьки геть перетинають його самостійність і категорично відмовляються вірити в його вміння жити по-своєму. Однак не найкращою альтернативою гиперопіці є установка на те, що чадо навчиться всьому самостійно. В такому випадку, батьки надають синові або дочці надмірну свободу, яка межує зі вседозволеністю. Щоб не кидатися з крайності в крайність, батькам потрібно постаратися знайти «золоту середину» в процесі виховання спадкоємців.

Довіра – запорука гармонійних відносин

Більшість батьків в прагненні полегшити собі завдання – виконують багато обов’язків за дітей. Наприклад, коли мама швиденько годує малюка сама, замість того, щоб дозволити йому самостійно орудувати ложкою. Зрозуміло, так простіше і швидше, але в підсумку, дитина втрачає мотивацію до розвитку цього життєво важливого вміння. На початку життя батьки повністю забезпечують життєдіяльність малюка, а потім її потрібно дозувати.

Children have to learn to eat independantly alone

І так в усьому: дитині повинен усвідомлювати, що для неї, як і для інших членів сім’ї існують правила і їх потрібно виконувати. Виховання самостійності – процес делікатний і трудомісткий. Щоб виростити людину, яку в майбутньому не буде страшно залишити одну, необхідно дотримуватися певних принципів.

  • Не поспішайте допомагати дитині, якщо бачите, що завдання їй під силу. Якщо ж вона звернулася до вас за допомогою, то переконайтеся, що вона використала всі можливі варіанти.
  • Доручайте малюкові виконання завдань і ніколи не критикуйте, якщо у нього щось не вийшло. Наприклад, якщо він помив посуд, але тарілки не виблискують чистотою, то не варто перемивати їх у нього на очах і з докорами. Інакше маленького помічника на кухні ви побачите не скоро.
  • Спілкуйтеся з дитиною на рівних. Найчастіше задавайте питання і цікавтеся його думкою в питаннях, які дозволяють це зробити. ( «Як думаєш, куди краще поставити диван?», «Що нам ще потрібно купити в магазині?»).
  • Завжди помічайте і заохочуйте успіхи дитини. Якщо малюк самостійно вмився або одягнувся, то це варто похвали. У будь-якому випадку, ігнорувати його самостійні вчинки – не можна.