ЯК ПАРАДОКСАЛЬНІ РІШЕННЯ ДОПОМОГАЮТЬ ВІРІШУВАТИ ПРОБЛЕМИ

Чому люди залишаються у своїх зонах комфорту і дотримуються старих переконань і поведінки, навіть коли ці моделі більше не служать їм? Чому вони продовжують намагатися зробити все можливе в ситуаціях, коли подальший тиск важче, як натискання на прискорювач в машині на нейтралі?

А якби замість того, люди б визнали цінність самоприйняття і цінність переживати поточну ситуацію тут і зараз, тобто грати з ситуацією, а не боротися з нею, таким чином прийнявши реальність, як вона є? Можливо, їх поведінка керується здоровим глуздом, який часто походить від контролю, влади або соціальних норм.

А може настав час прийняти парадоксальні рішення, які свідомо суперечать старим системам переконань? Ці рішення можуть дозволити людям вийти за межі старих відносин і моделей поведінки. Коли люди можуть грайливо і парадоксально приймати рішення, здаватися і насолоджуватися невизначеністю, вони можуть приймати рішення без будь-яких сумнівів.

Моє собисте парадоксальне рішення

Пам’ятаю, як сиділа перед комп’ютером, занурившсь в повсякденну роботу. Уткнувшись в екран, у мене було нестерпне відчуття повного небажання виконувати те, що «мені потрібно …». Спроби написати хоч пару абзаців тексту нагадувало натискання газу в машині на нейтралі. Я зрозуміла, що нічого позитивного не може вийти з того, щоб знову і знову робити все можливе з відомого мені. У мене було відчуття, ніби я загнана в глухий кут. Я начебто робили все правильно, але всі ці кроки здавалися важкими і не давали бажаного результату. Усвідомлюючи, що я потрапила в хибне коло і не можу вирватися з нього, я набралась сміливість піднятися з-за столу, відійти від екрана і вийти з офісу. Я поїхала до парку, щоб подумати наодинці.

Але мені не хотілося думати над тим, як я можу ще себе завантажити. Я зняла туфлі на високих підборах і пішла босоніж по траві. Всі ці думки про відповідальність за новий проєкт, страх, що мені потрібно годувати двох дітей, сплачувати рахунки, бажання відповідати очікуванням інших та вписуватися в соціальні норми та правила. Все це сприймалося як величезна кам’яна плита на моїх плечах. Я не знаю, що робити, але я вірю що моя підсвідомість, чи вищій розум, а може моя душа знає в якому напрямку мені треба рухатись.

І тоді я згадала математичні задачі – з пункту А в пункт В вирушив….. я стільки уваги приділяла пункту В, що забувала озирнутися по сторонах і визначити де відправна точка і що собою являє подорожній.

Д-р Віктор Франкл колись виступав за те, щоб ми не прагнули до успіху, з лінійної точки зору. Це може статися як побічний продукт узгодження з нашим унікальним змістом і метою. Отже, само розуміння і відданість собі звільняє мене від лінійної логіки й пов’язаних із нею страхів, що нав’язуються  суспільством або культурою.

Я вирішила почати малювати ті питання, на які я не знала відповіді. Я взяла тиждень відпустки, купила олівці, фарби, фломастери та кожного дня сидячі на траві в парку щось малювала. Я відчувала задоволеність і щастя, перебуваючи в тіні могутніх дубів, не ув’язнена в офісі, намагаючись щось зробити. Вже за тиждень я почала писати книгу і збирати матеріали на докторську дисертацію. І це мені в радість.

Що таке парадокс?

Парадокс (грец. – несподіваний, дивний) – те, що суперечить звичним уявленням людей або усталеним системам знання.

Іноді несподіваний підхід, протилежний тому, що здається найкращим, – це саме те, що допомагає людям розкрити болючу оболонку обмежених думок і почуттів.

Які парадоксальні рішення?

Парадоксальні рішення є зобов’язаннями, які не мають нічого спільного зі звичайним світоглядом або способами прийняття рішень, хоча парадоксальне рішення може бути навмисною суперечністю минулих способів дій. Парадоксальні рішення створили нову приватну логіку. Прийняття парадоксальних рішень вимагає жартівливого ставлення не тільки до пізнавальної поверхні, але й до глибшого підсвідомого розуму, що виходить з переконання, що минулі логічні способи дій стали марними. Гумор дозволяє нам побачити, що ми психічно застрягли.

Парадоксальні рішення можуть допомогти людям прийняти життєві обставини такими, які вони є. Вони можуть викликати грайливе ставлення до будь-яких наслідків і обставин. Вони можуть призвести до майбутніх нелінійних дій. Люди, які приймають парадоксальні рішення, беруть на себе відповідальність з рахуванням власної цінності та сприймають життя й майбутнє з почуттям гумору.

Якщо парадокс може бути вашим шляхом, дозвольте дати декілька порад.

Порада перша: зупиніть те, що не працює.

Коли ви не отримуєте потрібних результатів, зупиніть робити те, що не працює, і спробуйте щось нове і несподіване. Розширте своє бачення проблеми.

Продавчиня магазину біля школи в маленькому містечку просила школярів не смітити. Її ніхто не слухав. Безглуздо продовжувати робите зауваження, які ніхто не сприймає до уваги. Тоді жінка почала писати на обгортках солодощів дитячі імена. Малечам не хотілося, щоб їх ім’я було зазначено на смітті. Жінка досягла успіху завдяки нестандартному підходу.

Порада друга: змінити частину для зміни всього.

Коли ми дивимося на людські мотивації, які оточують проблему, а не просто на саму проблему, можуть бути висвітлені несподівані частини проблеми та її рішення.

Жінка страждала від зайвої ваги, але не могла змусити себе дотримуватися дієти та відмовитися від кулінарних вподобань. Терапевт порадив змінити крамницю – вибрати ту, що трошки дальше від будинку і ходити туди пішки. В результаті жінка зменшила обсяги покупки, щоб легше було нести сумку і збільшила фізичні навантаження. Змінивши лише крамницю, вона запустила ланцюг інших змін.

Порада третя: заохочуйте проблему.

Ті ситуації, які ви намагаєтесь уникнути, ви повинні втілити в життя, але трішки перебільшуючи і з почуттям гумору. Порада В. Франкла клієнту, який боявся почати заїкатися під час промови, – говорити постійно заїкаючись. Після декількох речень цей хлопець почав сміятися, я через декілька днів успішно виступив з промовою. Іноді ситуацію потрібно довести до абсурду, щоб посміятися над нею.

Парадоксальні рішення викликають відчуття легкості. Сміх домінує, замість того, щоб відчувати себе засудженим застосовувати логіку для розв’язання проблем.

Ще один приклад парадоксального рішення

70-річна дама в Ізраїлі мала рецидив раку молочної залози. Медичні органи рекомендували звичайні схеми лікування, включаючи хірургічне втручання, опромінення та хіміотерапія. Натомість вона вирішила провести парадоксальний намір, як проілюстрував Віктор Франкл: «Сьогодні я маю інсульт». Вона голосно заявила: «Я збираюся виростити багато канцерогенних пухлин в моєму тілі». Вона мала самоприйняття, втілюючи велике почуття гумору і приймаючи рак як друга або дар, а не ворога.

Тоді вона прийняла кілька парадоксальних рішень. Замість довгої звичайної серії процедур, вона вирішила відійти від ситуації, вирушивши у відпустку в непальські Гімалаї, де її дочка вже подорожувала. У супроводі свого чоловіка, який її підтримував, вона кілька місяців мандрувала в Непал. Вона також перешла на органічну, повністю веганську дієту. Коли жінка повернулася до Ізраїлю, то спробувала деякі альтернативні методи для підвищення імунної системи, включаючи терапію з отрутою бджіл. Її парадоксальні рішення дозволяли їй віддалитися від мислення, заснованого на страху. Дивно (чи ні) її пухлини зменшилися.

Висновок

Парадоксальні рішення можуть бути можливим рішенням, коли люди усвідомлюють, що їхні минулі лінійні моделі дій не працюють. Вони можуть грайливо суперечити собі з глибокого розуміння, що немає необхідності сприймати себе і світ надто серйозно. Визнаючи слабкість, хворобу і недосконалість, вони можуть повністю прийняти себе та зрозуміти, як подолати депресію, ставши друзями для себе. Немає потреби більше виправляти себе, використовуючи розумові зусилля. Замість цього вони могли б використовувати парадоксальний підхід, запропонований Віктором Франклом. Такий підхід викликає любов до себе, що, на мій погляд, є високою формою гумору і сміху. Це зменшує потребу побачити життя і зовнішній світ як джунглі. Люди можуть легко змінювати старі моделі дій і виходити вперед у освіжаючу, іноді бунтівну, нетрадиційну поведінку, яка виникає через віддалення від проблеми, прийняття парадоксальних рішень.

Автор: Лариса Рибик