3 КЛЮЧОВІ ІДЕЇ ДАВНІХ ГРЕКІВ, ЯКІ ДОПОМОЖУТЬ ВАМ ПРОЦВІТАТИ

Що означає бути щасливим і жити гарним життям? Як ми орієнтуємося на те, що має значення і дотримуємося власного потенціалу? Чому деякі люди досягають успіху, а інші – проходять повз свій шанс?

Ці прості і важливі питання були з нами впродовж тисячоліть, і більшість з нас цікавиться ціми питаннями. Якщо ви замислювалися про них, ви в хорошій компанії філософів, духовних вчителів і релігійних лідерів.

Одним з найбільш ретельних і переконливих обговорень цих питань був Арістотель більше 2300 років тому. Враховуючи, що ці питання зосереджені на нашій поведінці, вони є етичними питаннями. Я зроблю все можливе, щоб поділитися блиском його мислення в тому, що можна прочитати за 10 хвилин.

Аристотелівська етика… за 10 хвилин
Щоб отримати основи аристотелівської етики, ви повинні розуміти три основні речі: що таке євдаймонія, що таке доброчесність, і що ми стаємо кращими за допомогою практики.

1. Кожен шукає Eudaimonia (процвітання)
Eudaimonia є грецьким і перекладається буквально на “маючи добрих демонів”. Багато авторів перекладають це як “щастя”, але можливо, що це найкращий переклад. “Благополуччя” і “процвітання” є більш влучним словом. І той, хто процвітає, живе “добре життя”.

Всі люди прагнуть процвітати. Це належний і бажаний кінець всіх наших дій. Процвітання, однак, є функціональним визначенням. А щоб зрозуміти щось, ви повинні зрозуміти її природу. Аристотель,  намагався описати те, що він бачив, а не стверджувати, що він думав, що має бути.

У схемі Арістотеля існують чотири аспекти людської природи, і його часто цитують як “Людина – це соціальна істота”.

Як ми можемо збагнути чотири різних аспекти  «розумного істоти, що живе в суспільстві?» Два визначаються типом речей, якими ми є – тобто, ми – тварини. І виглядає це так:

Ми фізичні істоти (тому що ми тварини). Як фізичні істоти, ми потребуємо харчування, фізичних вправ, відпочинку, а також усіх інших речей, які необхідні, щоб наше тіло працювало належним чином.

Ми емоційні істоти (тому що ми тварини). Те, що відокремлює тварин від рослин, полягає в тому, що тварини мають потреби, бажання, прагнення, спонукання і реакції. Ми сприймаємо щось у світі, те, що ми хочемо, і маємо силу волі, щоб отримати це. Так само ми маємо право уникати того, чого не хочемо. Для людей ці бажання можуть стати досить складними, але в основі ми всі маємо емоційні потреби і хочемо, щоб вони виходили з досить базових джерел.

Ми – соціальні істоти (тому що люди живуть у групах). Ми повинні жити і діяти в певних суспільствах. «Ніхто не є островом», і ми – тип буття, що добре працює тільки в соціальних умовах. Наша соціальна природа стоїть на вершині нашої емоційної природи, такої, що у нас є бажання і потреби, яких ми б не мали, якби ми не були соціальними істотами. Наприклад, якщо б ми були такими істотами, які процвітали як відлюдники, потреба у довірі та дружній співпраці не були б настільки актуальними.

Ми раціональні істоти. Для  більшості культур світу, включаючи сучасну – людину людиною зробила раціональність. Ми творчі, виразні, шукаємо знань і здатні підкорятися розуму. Ми не завжди можемо підкорятися розуму, а іноді не хочемо коритися своїм думкам, але велика частина нашого існування пов’язана з нашою раціональністю тварин.

Це конкретні речі, які роблять нас конкретним видом буття. Це той самий підхід, який є основою західної науки, і він настільки укорінений у тому, як ми думаємо про світ, що не визиває сумнівів, наскільки блискучим і новаторським був  підхід Аристотиля і його послідовників. Іронія тут полягає в тому, що він заснував спосіб мислення, який в кінцевому рахунку дав нам інструменти, щоб показати, що багато його остаточних висновків були неправильними.

Процвітання – це цілісна концепція.
Ви не можете справді процвітати, якщо ви не процвітаєте в одному з чотирьох аспектів людської природи. Цей принцип має значення в нашому повсякденному житті, коли ми бачимо людей, які настільки емоційно занижені, що вони не можуть функціонувати добре в суспільстві … або які так страждають, що вони не можуть насолоджуватися життям … або хтось настільки соціально нездатний, що не може вписатися в той тип суспільства, що оточує його. Список продовжується і продовжується.

Різні аспекти нашої природи поєднуються так, як вони представлені вище, так що фізичний знаходиться нижче соціального, що нижче раціонального. Це може здатися знайомим тим з вас, хто знайомий з Ієрархією Маслоу, тому що він фактично є одним і тим же. Але 2500 років минуло, перш ніж Маслоу перевірив те, що сказав Аристотель.

З розумінням процвітаючого, обговорення чесноти стає легким.

2. Про доброчесність
Що таке чеснота?
Чеснота – це риса характеру, яка дозволяє людині процвітати.

Доктрина середнього – це ключова фраза для розуміння. Розглянемо, наприклад, силу чесноти. Надмір хоробрості приводить людей до дійсно дурних речей; приклад, який я зазвичай використовую – це чоловік, який намагається зістрибне з даху будинку, щоб довести, наскільки він сміливий. Це не сміливо; це нерозважливість або дурість. З іншого боку, люди, які мають дефіцит хоробрості, є боягузами; вони не здатні до рнизику. Чеснота хоробрості лежить десь між дефіцитом хоробрості (трусливістю) і надлишком хоробрості (необдуманості).

Так і з усіма різними чеснотами: доброчесна риса – це та, що знаходиться між дефіцитом цієї риси і надлишком цієї риси.

Які конкретні чесноти?

Я не буду обговорювати всі чесноти, але деякі з них потребують хоча б поверхневого огляду:

Помірність – це стосується заспокоєння тілесних пристрастей і бажань. Завжди зодовільняти лише свої фізичні пристрасті і бажання не приведе до процвітання. Проте, завжди заперечуючи свої фізичні пристрасті і бажання, це також заперечує компонент вашої природи і також не призведе до процвітання.

Дотепність – багато людей не думають, що це повинно бути в списку, але коли ви думаєте про це, воно має сенс. Люди, природно, хочуть бути навколо людей, які смішні і які полегшують настрій. Ми схильні уникати роздратування, але блазні, хоча спочатку веселі, втомлюють через деякий час.  Аналіз дружелюбності є тим самим.

Духовність – осяяння тут полягає в тому, що ви повинні бути пристрасними до речей у відповідних обставинах. Існують ситуації, коли гнів є відповідним, чеснотливою реакцією, і якщо ви ніколи не зможете розсердитись, ви не маєте духу, і якщо ви завжди гніваєтеся, у вас є надмір гніву. Ця риса є емоційним аналогом стриманості.

Доброзичливість – як можна отримати надмірну доброту? Чи не завжди це добре? Ні. Якщо ми отримаємо надлишок доброзичливості, ми не можемо побачити, що іноді робити правильно, ви не можете допомогти комусь. Чи знайомі вам “драматичні королеви”, які завжди закликають поспілкуватись, коли вони переживають свої кризи? Відповідна реакція полягає в тому, щоб в певному моменті визнати, що ви не можете допомогти їм (насправді вони цього не хочуть) і піти. Однак ніколи не допомагати будь-кому – це дефект і його слід уникати. (Деякі люди плутають доброзичливість з щедрістю. Це стосується того, як ви обробляєте свої ресурси.)

Як пов’язані всі чесноти?

Все, що пов’язує ці чесноти, – практична мудрість. Це не зовсім розум, хоча це раціональна риса; це більше схоже на розуміння, як вирішувати питання у конкретних обставинах, в якій ви перебуваєте. Як знати, що робити в певній обставині?

3. Ми стаємо більш доброчесними через освіту та звичку

Якщо нам пощастить, ми виховуємося в середовищі, де дорослі навколо нас навчають нас, як бути доброчесними. Є два способи, якими вони можуть це зробити.

Перший спосіб – це навчити нас мати звички, які дозволять нам процвітати. Наприклад, вони можуть прищепити нам схильність до занять спортом. Вони також можуть прищепити нам звичку ділитися, бути доброзичливими, бути сміливими і т.ін.. Іншими словами, вони роблять звички частиною нашого вродженого характеру; вони навчають нас, як бути.

Другий спосіб зазвичай слід за першим. Після того, як ми досягнемо певного віку зрілості, вони можуть почати навчати нас, чому добре мати навички, які вони впроваджують. Діти не розуміють процвітання, але підлітки і дорослі можуть. На цій стадії дорослі відточують нашу практичну мудрість, оскільки вони навчають нас, в яких умовах ми повинні робити певні дії. Вони насправді навчають нас, чому ми повинні бути людиною.

Звичайно, кращий спосіб навчити нас бути доброчесними – це проявляти доброчесність у своїх повсякдених справах. Якщо ми коли-небудь замислюємося, що ми повинні робити в певній ситуації, то знайти відповідь так само просто, як знайти доброчеснулюдину і запитати її, що вона буде робити. І як ми знаємо, хто є доброчесна людина? Ми просто шукаємо тих, хто процвітає.

Однак у певний момент ми стаємо відповідальними за власну особистість. Саме в цей момент ми починаємо активно, навмисно відточувати усі аспекти. Ми продовжуємо вдосконалювати своє фізичне тіло, наш емоційний стан, нашу здатність жити з іншими. Ми продовжуємо зміцнювати добрі звички, набувати більше знань, допомагати оточуючим і знаходити мир у собі.

У нас є знання, у нас є звички, і ми маємо розуміння, що добре життя залежить від нас. Вінець творіння: ми процвітаємо.