Дистрес: що це та в чому його небезпека

Стрес – це реакція організму у відповідь на сильний подразник. Він може бути психологічним або фізіологічним. Також стрес поділяється на еустрес та дистрес. Еустрес є реакцією на приємні події та думки. Він виникає під час тренування у спортзалі, захисту диплома, виступу на важливій конференції. Це виклик, який закликає людину до розвитку. Він викликає ейфорію, позитивні емоції, вдоволення.

Дистрес навпаки, приносить негативні переживання, виснажує, заважає виконувати звичну діяльність.

Дистрес: що це

У психології дистрес – це стан, який є наслідком тривалого стресу. Він виникає, коли людина довгий час знаходиться під впливом фізичного, психоемоційного або соціального навантаження. Головний фактор появи дистресу – тиск перевищує адаптаційні можливості організму.

Прояви такого стану у різних людей можуть відрізнятись, однак можна виділити кілька загальних ознак.

Як проявляється дистрес:

  1. Емоційна сфера – дратівливість, сильна втома (навіть депресія), підвищена тривожність, безпорадність, безвихідь.
  2. Фізичні симптоми – проблеми зі сном, головний біль, прискорене серцебиття, надмірна м’язова напруга, підвищення артеріального тиску, розлади в роботі шлунково-кишкового тракту.
  3. Когнітивні зміни – порушення концентрації, погіршення пам’яті, проблеми з аналізом фактів та прийомом рішень.
  4. Поведінкові паттерни – уникання відповідальності, самоізоляція, зменшення бажання спілкуватись з людьми, шкідливі звички (алкоголь, наркотичні речовини).

Важливо розуміти різницю між стресом та дистресом. Перший виникає як тимчасова, коротка реакція на тригер. Звичайний стрес допомагає організму людини активуватись для захисту від небезпеки або вирішення певної конкретної проблеми. Потім ознаки стресу зникають.

Дистрес з’являється, коли людина затримується у стані стресу надовго. Якщо в неї спостерігається емоційне, фізичне або психічне напруження після зникнення подразника, це перший крок до появи дистресу.

Причини та наслідки дистресу

Не всі люди мають схильність до подібного стану. Велике значення має тип нервової системи, особистий досвід, умови середовища.

Причини дистресу:

  • тривале перебування у стресі (травмуючі події, постійні сварки, невирішені проблеми);
  • надмірне навантаження (втрата роботи і тривалі пошуки нового місця, переїзд і адаптація, фінансові труднощі, відсутність підтримки від оточуючих);
  • негаразди зі здоров’ям (постійна втома, безсоння або уривчастий сон, хронічна хвороба);
  • проблеми на психологічному рівні (занижена самооцінка, прагнення до досконалості, відсутність емоційної регуляції, низька стресостійкість).

Дистрес в цілому дуже негативно впливає на життя людини, він може привести до зниження пацездатності, погіршення особистих стосунків та робочих відносин. Окрім цього накопичення напруги часто стає причиною психосоматичних захворювань, тривожних розладів, проблем із судинами та серцем, депресії.

Як впоратись із дистресом

Щоб не допустити його появи або почати працювати над подоланням дистресу, потрібно розвивати дисципліну, уважність до самого себе, самоповагу, самоспівчуття.

Варто зрозуміти, які події та ситуації призводять до стресу, визначити свої тригери і подразники. Також потрібно давати собі час, щоб повністю прожити всі емоції та відновити ресурс. Дуже важливо навчитись розуміти сигнали свого тіла, адже воно красномовно сигналізує про стресовий стан.

Щоб відстежувати свої емоції та реакції на події, можна скористатись письмовими практиками. Наприклад, вести щоденник емоцій. Багатьом людям допомагають дихальні практики, медитації, вправи на релаксацію.

Якщо ви зрозуміли, що вам складно впоратись із дистресом самотужки, звертайтесь до психологині Людмили Світличної. Вона допоможе вам підібрати практики і методики, які підійдуть саме вам. Залишайте заявку на консультацію за допомогою форми на нашому сайті.