Токсичний сором: чому буває соромно без причини
В нашому блозі ми вже розповідали про те, що таке сором, чим він буває корисний та як відрізняється від провини. Сьогодні поговоримо про токсичний сором – відчуття, яке знайоме багатьом людям. Воно бере початок з дитинства, однак продовжує псувати життя навіть у дорослому віці.
Токсичний сором: що це
Токсичний сором – це складна емоція, яка призводить до негативного ставлення людини до самої себе. Від звичайного сорому він відрізняється відсутністю об’єктивної причини. Тобто людина відчуває, що їй просто соромно за себе без конкретного приводу.
Для того, хто поринув у такий стан, характерні наступні думки:
- «мене ніхто не любить»;
- «ненавиджу себе»;
- «зі мною щось не так»;
- «я повний невдаха»;
- «я всім заважаю».
Токсичний сором примушує людину відчувати себе недостатньо хорошою, здібною, розумною, гарною тощо. Вона не може себе похвалити або підбадьорити, їй завжди здається, що вона зробила щось не так і всі це помічають.
Варто зазначити, що токсичний сором притаманний абсолютно різним людям. Навіть тим, хто має певні досягнення і надбання. Небезпека полягає в тому, що людина оцінює себе та свої дії необ’єктивно. Наприклад, якщо їй кажуть компліменти щодо зовнішності, вона може думати, що це через вдалий макіяж або зачіску. Токсичний сором заважає привласнювати собі будь-які власні досягнення та перемоги.
Причини появи токсичного сорому
Вважається, що цей деструктивний патерн формується в дитинстві. Причини криються у цілому комплексі факторів, зокрема, у стилі виховання.
Коли батьки, опікуни або інші значущі дорослі використовують сором в якості інструменту впливу, це має негативний вплив на психіку дитини. Постійно слухаючи про те, що вона «якась не така», дитина починає в це вірити. Найбільш руйнівний результат мають звинувачення, які не мають під собою фактичного підґрунтя, або не дають дитині зразка альтернативної поведінки. Тобто батьки можуть вказати, що щось зроблено не так, як потрібно. Однак не кажуть, як саме дитина може виправити ситуацію, або як вона має діяти в майбутньому.
Маленька людина не здатна зрозуміти, що це маніпуляція. Вона починає шукати причину незадоволення батьків у собі, своїй поведінці, зовнішньому вигляді або вчинках. У дорослому віці, коли батьки вже не сварять її за помилки або недостатні старання, вона чудово справляється з цим сама. Через токсичний сором людина може прискіпуватись до свого відображення у дзеркалі або до фотографій. Вона не вміє приймати компліменти, виправдовується за голосний сміх або сльози.
Парадокс ситуації полягає в тому, що людина заганяє себе у глухий кут. Вона відчуває токсичний сором незалежно від того, який варіант дій обирає.
Прояви та наслідки токсичного сорому
Свою назву ця емоція отримала не випадково. Вона дійсно отруює життя, впливаючи на всі його сфери – стосунки людини з самою собою та іншими, трудову діяльність, творче самовираження.
Наслідки токсичного сорому:
- зниження самооцінки;
- постійне відчуття провини (навіть без явної причини);
- перфекціонізм, погоня за ідеальністю;
- знецінення своїх здібностей, результатів своєї роботи, витраченого часу;
- погіршення відносин (зростання шансів на аб`юзивні стосунки);
- проблеми на роботі (неможливість кар’єрного зростання, конфлікти, непорозуміння);
- складнощі у спілкуванні з людьми (самоізоляція, соціофобія).
Дуже небезпечним наслідком токсичного сорому є самопошкоджуюча поведінка. Щоб втамувати сильні емоції та знизити напругу, людина може завдавати собі фізичного болю.
Позбутись токсичного сорому самотужки дуже важко. Тому ми рекомендуємо вам звернутись по допомогу до психологів із нашої бази. Наприклад, ви можете залишити заявку до Шитко Олени через форму на сайті. Вона допоможе вам успішно пройти через всі етапи виявлення та подолання токсичного сорому.