Невже я пасивно-агресивний?
За пасивно-агресивною поведінкою зазвичай приховуються сильні емоції. Якщо людина не може дозволити собі відкрито проявити гнів, злість, образу, роздратування, вона транслює все це завуальовано.
Пасивну агресію може бути складно виявити. Однак варто навчитись помічати її прояви, адже вона заважає будувати особисті стосунки, псує відносини з колегами та в цілому погіршує якість життя людини.
Пасивна агресія: причини появи
Розуміти свої емоції та адекватно їх виражати людина має навчитися в дитинстві з допомогою дорослих. Якщо ж вона не отримує підтримки та не відчуває себе безпечно підчас самовираження, можуть сформуватись захисні механізми. Пасивна агресія – це звичка, яка з’являться тоді, коли дитині забороняють проявляти емоції (або карають за це). Зазвичай табу накладається на гнів. Однак повністю придушити емоції неможливо, вони прориваються у видозмінених формах.
Як проявляється пасивна агресія
Існує чимало способів, за допомогою яких люди демонструють своє незадоволення ситуацією. Найбільш популярними є сарказм, ігнорування, роздратування, плітки, образа, саботаж, порушення обіцянок, недотримання дедлайнів, запізнення на зустріч, висміювання та приниження інших.
Ознаки пасивної агресії:
- Заперечення – у відповідь на пряме запитання людина не зізнається у гніві.
- Відстороненість, похмурий настрій – не вміючи висловлювати свої емоції, людина мовчить та ігнорує діалог.
- Провокації – підбурюючи інших почати конфлікт, людина отримує нагоду виговоритись. При цьому вона не відчуває себе винною, це ж інший почав конфлікт.
- Невербальні знаки незадоволення – не висловлюючи свою точку зору прямо, люди можуть закочувати очі, надто голосно перекладати предмети, грюкати дверима та навмисне пошкоджувати речі.
- Перехід до віртуального спілкування – холодна і саркастична переписка може стати заміною прямої конфронтації.
Однією з характерних ознак пасивно-агресивної поведінки є виправдання. Людина завжди має пояснення, чому вона поводить себе саме таким чином. Вона знаходить винуватців серед інших, говорить про обставини, або ж використовує відверто неправдоподібні пояснення.
Як зрозуміти, чи ви пасивно-агресивний
Залучивши увагу і терпіння, можна навчитись помічати прояви пасивної агресії у поведінці інших. Однак більшості людей надзвичайно складно визнати, що вони самі також застосовують ці методи.
Питання до себе:
- Чи часто я ображаюсь, коли не задоволений діями інших?
- Чи використовую я ігнор як покарання?
- Наскільки часто я граю в «мовчанку» з близькими, які мене розізлили?
- Який відсоток сарказму в моїх жартах?
- Чи порушую я обіцянки без видимих причин?
Запідозривши за собою пасивно-агресивну поведінку, не варто лякатись або засмучуватись. Колись цей захисний механізм допоміг вижити дитині, яка не почувалась у безпеці. Просто зараз він втратив актуальність і його можна змінити. Пасивна агресія шкодить стосункам на всіх рівнях, вона примушує людей навколо почуватися приниженими або ж викликає зворотній гнів.
Що можна зробити, щоб змінити свій патерн поведінки:
- Визнати існування проблеми.
- Навчитись помічати, в яких випадках з’являється бажання застосувати пасивну агресію.
- Брати паузу – не робити імпульсивних вчинків, не казати необдуманих слів. Пауза дозволяє уникнути автоматичного реагування.
- Не накопичувати образи, одразу обговорювати проблеми та негаразди.
Змінити пасивно-агресивну поведінку швидко не вийде, це потребує дисципліни та постійної практики. Однак процес можна пришвидшити, якщо звернутись до кваліфікованого спеціаліста. Практичний психолог Бур’янська Олена допоможе вам впоратись із цією задачею. Зв’яжіться з нею за допомогою форми на нашому сайті.